IV OGÓLNOPOLSKA GIEŁDA SZLACHECKA

Stary Dom Poselski przy ul. Wiejskiej gościł w swych murach brać szlachecką, wystawców i szerokie rzesze naszych Gości.
Na kilka dni przed wejściem Polski do Unii Europejskiej , szlachta polska dokonała ponownergo zajazdu na Stary Dom Poselski. Tym razem brać szlachecka buńczucznie nastawiona do powoli zachodzących zmian , utarczek w sejmie , afer goniących aferę z okrzykami i szablami dobytymi z pochew wkroczyła na sale restauracji Hawełka.
Tu w otoczeniu licznie przybyłych gości, bojowy nastrój nieco zelżał a serwowane piwo na krótko ukoiło gniew Swawolnej Braci Szlacheckiej. Już po chwili rozległy się ponowne okrzyki a wzajemne kłótnie przrodziły się w pojedynki na szable.
Stuk oręża , okrzyki rannych , brzęk szbel wzniecających snopy iskier przy zderzeniach z szablą przeciwanika , cisy zadawane i mocno i gęsto - wszystko to sprawiało że wśród zgromadzonych gości zapanował chwilowy strach ale i podziw dla szermierczych umiejętności , walczących szlachciców.W ferworze potyczek nie obyło się bez niewinnych ofiar. W trakcie zaciętego boju szlachcic uraził białogłowę , przyglądającą się potyczce.Tu walkę przerwano a winny szlachcic,przepraszając białogłowę, wzniósł toast na jej cześć i niewinność - rozbijając gliniany, a opróżniony z piwa dzban o swoją obnażoną głowe.
Pomruk podziwu przeleciał przez licznie zgromadzoną gawiedż , dama była kontenta , a gest szlachcica zjednał mu poklask. Kolejne wydarzenia na giełdzie miały mniej huczny przebieg.
Jak już do tradycji należy , wystawiono wszystko co ze szlachtą i sarmackim zwyczajem być powinno. Na IV giełdzie odnotowaliśmy również nowości w postaci np. przepięknych koronek , herbów malowanych na bombkach choinkowych a także bicie monet okazjonalnych z wizerunkiem logo giełdy. Nabyć można było specjalnie wydany przez pracownię grawerską Leszka Brzozowskiego znaczek metalowy również z logo giełdy. W trakcie giełdy pogadankę pt." W szlacheckim zaścianku" wygłosił dr Tadeusz Krawczak.
Zupełnie nowy elementem giełdy była wizyta Casinos Poland ze stołem do ruletki na której wygrać można było , przekazane przez wystawców gadżety heraldyczne.